668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·
EN DE PL RU

UNIKAT! Bogato inkrustowana szafo-sekretera

UNIKAT! Bogato inkrustowana szafo-sekretera

98 000 zł
Rodzaj drewna :orzech
Okres :ok. 1840 -1860 rok
Styl :neorenesans

Dzień dobry,

mamy przyjemność zaoferować Państwu:

Bogato inkrustowaną szafo-sekreterę w stylu toskańskiego neorenesansu, datowaną na ok. 1840 -1860 rok.

Mebel niesamowicie dekorowany intarsjami z wielu gatunków drewna oraz inkrustowany masą perłową i kością słoniową! Proszę zwrócić uwagę na ich precyzję i wykonanie świadczące o wybitnych umiejętnościach ebenisty, który wykonał prezentowany Państwu mebel.

Mebel powstały w Toskanii – kolebce renesansu, ze stolicą we Florencji, gdzie w połowie XIX wieku wśród artystów, architektów czy mistrzów sztuki dekoracyjnej pojawiła się tęsknota za przeszłością owocująca w „odkrywanie” stylu renesansowego na nowo.  W tym regionie tworzyli najwybitniejsi snycerzy i ebeniści tworzący przedmioty użytkowe dla najzamożniejszych nie tylko we Włoszech, ale również w Petersburgu, Moskwie, Paryżu czy Londynie. W Toskanii w tamtym okresie tworzyli tacy ebeniści i mistrzowie inkrustacji jak Luigi Landi ze Sieny, Domenico Ghelli z Pizy, Anacleto Gonfiantini czy florentyńczycy Giuseppe Benvenuti i Antonio Parenti oraz wielu innych, którzy swoje dzieła prezentowali na światowych wystawach, a swoją sztukę opanowali do takiej perfekcji, że nawet wybitni znawcy mieli problem z określeniem ich autorstwa.

Mebel o konstrukcji wieńcowej. Podstawa dekorowana rzeźbionym ornamentem, osadzona na nogach w kształcie rzeźbionych fantastycznych zwierząt.

Szafa przedzielona czterema wąskimi pilastrami bogato intarsjowanymi i inkrustowanymi. Zobaczyć na nich można dekoracje z motywami roślinnymi, maskami, zwierzętami czy herbarzami. Pilastry zwieńczone rzeźbionymi kapitelami korynckimi. Boki mebla dekorowane nitką intarsji przedstawiającą geometryczne wzory.

Boczne drzwi bardzo wysokie. O konstrukcji ramowo płycinowej. Płyciny drzwi dekorowane intarsją i inkrustacją przedstawiającą motywy roślinne, geometryczne oraz przede wszystkim postaci kobiece z kwiatami ułożone z jasnego drewna, masy perłowej i kości słoniowej. Proszę zwrócić na ich wybitną szczegółowość i jakość. Ramy drzwi zdobione nitką intarsji.

We wnętrzu wieszaki na ubrania oraz półki wykonane w późniejszym okresie.

Część środkowa mebla lekko wysunięta do przodu. U dołu pięć głębokich szuflad z inkrustowanymi licami przedstawiającymi postaci cherubinów.

Nad szufladami część sekreterowa – zamykana dwuskrzydłowo. Płyciny drzwi intarsjowane i inkrustowane zarówno od zewnątrz (postaci kobiet) jak i wewnątrz (motywy floralne)!

Część sekreterowa z szufladkami, szafeczkami oraz segregatorami na listy. U góry stylizowany balkonik dekorowany kolumnami jońskimi oraz galeryjkami z tralek wykonanych z kości!

Proszę zwrócić uwagę, że nawet wnętrze mebla jest bogato intarsjowane i inkrustowane.

Całość zwieńcza profilowany gzyms dekorowany rzeźbionymi ornamentami oraz licznymi inkrustacjami z motywami roślinnymi, cherubinami czy herbarzami.

Wyjątkowy i bardzo rzadko spotykany na rynku antykwarycznym mebel pochodzący z Toskanii.  Prezentowany Państwu mebel zawiera zarówno elementy snycerskie, jak i wybitną inkrustowaną dekorację. Świetlisty kolor jaśniejszych gatunków drewna na tle ciemnej konstrukcji wygląda bardzo zharmonizowanie i dostojnie.

Stan mebla widoczny na zdjęciach – do kapitalnego remontu, który oczywiście możemy wykonać.

Wymiary:

Wysokość: 228 cm

Szerokość: 245 cm

Głębokość: 67 cm

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas