0

Rzeźba


Rzeźba z brązu Joanna d'Arc

Rzeźba z brązu Joanna d'Arc

ok. 1880 rok

165

9 800,00 zł
Ilość

Oryginalna rzeźba z brązu, autorstwa Henry’ego  Etienne’a Dumaige, przedstawiająca Joannę d’Arc.

Dużych rozmiarów - aż 57 cm wysokości.

Datowana na rok około 1880.

Dzień dobry,

przedmiotem oferty jest:

oryginalną rzeźbę z brązu, autorstwa Henry’ego  Etienne’a Dumaige, przedstawiającą Joannę d’Arc.

Dużych rozmiarów - aż 57 cm wysokości. Bardzo ciężka – wiążąca prawie 14 kg.

Datowana na rok około 1880.

Rzeźba bardzo precyzyjnie wykonana. Proszę zwrócić uwagę na włosy, dłonie czy twarz kobiety.

Figura przedstawia jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci kobiecych w historii.

Joanna d’Arc jest tu ukazana  podczas widzenia. Oczy kobiety skierowane są ku niebu, prawa dłoń ułożona na klatce piersiowej, zaś lewa przyłożona do ucha. To początek jej słynnej historii - dziewczyna z ludu nasłuchuje przemawiających do niej głosów świętych. Proszę zwrócić uwagę na twarz kobiety na której maluje się zdziwienie, strach oraz poczucie odpowiedzialności. Dziewczyna przedstawiona jest tu boso, w stroju z epoki średniowiecza.

Joanna d’Arc, znana także jako Dziewica Orleańska, to francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego oraz patronka Francji. Urodzona prawdopodobnie 6 stycznia 1412 w Domrémy-la-Pucelle, zmarła 30 maja 1431 w Rouen.

Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Mówiła, że święty Michał Archanioł, święta Katarzyna i święta Małgorzata powiedzieli jej, że Bóg chce wypędzić Anglików z ziem francuskich. Swymi działaniami pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, którzy doprowadzili do jej osądzenia i spalenia na stosie. Joanna zmarła młodo - mając 19 lat. 24 lata później papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego. Uniewinnił ją i określił przeprowadzony w Rouen proces jako sprzeczny z prawem.

Została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.

Dzięki swym poczynaniom Joanna d'Arc stała się dla potomnych symbolem patriotyzmuoporuodwagi a także jedności narodowej Francji i walki o jej niepodległość.

Uznawana za pierwszą feministkę.

Jej postać inspirowała wielu malarzy, poetów czy rzeźbiarzy, takich jak chociażby Szekspir, George Bernard Shaw, Mark Twain, Paul Claudel, Wolter czy Jan Matejko. Jest bohaterką wielu współczesnych utworów muzycznych oraz filmów.

Etienne Henri Dumaige (30 marca 1830 - 31 marca 1888), francuski rzeźbiarz, uczeń  Feuchère’a i Dumonta. Debiutował w 1862 roku rzeźbą „Złoty Wiek”. W latach 1863-1886 wystawiał na słynnym Salonie. W 1880 wykonał pomnik Rabelais dla miasta Tours. Muzeum w Rouen posiada statuetkę przedstawiającą Camila Desmoulinsa z 1882 r.

Dumaige zasłynął wykonywaniem statuetek tancerzy i historycznych postaci francuskich m.in. Moliera i Joanny d’Arc. Swój dzieła tworzył w marmurze, gipsie i brązie.

Jego rzeźby z brązu, kobiece popiersia odlewane Vrai Bronze B.D. Paris są cenione i poszukiwane na całym świecie przez kolekcjonerów i wielbicieli sztuki. Autor notowany akcyjnie, dziś jego rzeźby można znaleźć w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych na całym świecie.

W 2000 roku w domu aukcyjnym Agra-Art w Warszawie rzeźba E.H. Dumaige przedstawiająca mityczną Psyche została wylicytowana za 37 000 zł.

Na kwadratowej podstawie podpis autora oraz cecha paryskiej odlewni brązów Vrai Bronze B.D. Paris.

Unikat, gratka dla miłośników sztuki i kolekcjonerów!

Wymiary:

Wysokość: 57 cm

Podstawa: 19 cm x 19 cm

Okres : ok. 1880 rok
Kraj pochodzenia : Francja
Materiał : brąz
Wysokość : 57 cm
Szerokość : Podstawa: 19 cm x 19 cm
Wiek : XIX wiek
Autor : Etienne Henri Dumaige
W trosce o bezpieczne dostarczenie klientom antyków - meble, przedmioty o dużych gabarytach oraz wyjątkowe delikatne dowożone są firmowym samochodem z przeszkolonym personelem. Koszt transportu zależny jest od rozmiaru samochodu koniecznego do wysyłki, odległości do miejsca docelowego oraz od ilości osób koniecznych do bezpiecznego przetransportowania i złożenia w miejscu docelowym. Koszt transportu ustalany jest indywidualnie do każdego zamówienia.

Akceptujemy również odbiór osobisty pod warunkiem, że będzie on zabezpieczony przez naszych fachowców lub pod ich nadzorem - oczywiście bezpłatnie.

Przedmioty antykwaryczne o mniejszych rozmiarach, takie jak np. zegarki, srebra, porcelana, rzemiosło itp., mogą zostać dostarczone poprzez firmę kurierską - oczywiście z uwzględnieniem ubezpieczenia ich oraz należytego zadbania o odpowiednie opakowanie danej rzeczy.

Z lat doświadczeń oraz własnej praktyki nie polecamy dostaw mebli, ani większych przedmiotów antykwarycznych poprzez firmy kurierskie, gdyż bardzo często ulegały one uszkodzeniom.

Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc
Rzeźba z brązu Joanna d'Arc

Produkty w tej samej kategorii

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W celu akceptacji 'ciasteczek' na tej stronie, kliknij przycisk X.