668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·

Konsolowy „Zegar Polski” Miśnia LENZKIRCH

Konsolowy „Zegar Polski” Miśnia LENZKIRCH

119 000 zł

Dzień dobry,

Mamy przyjemność zaoferować Państwu rzecz wyjątkową – niebywałe dzieło sztuki:

Oryginalny konsolowy „Zegar Polski” z herbami Rzeczypospolitej Obojga Narodów wykonany z porcelany w )manufakturze Miśnieńskiej! (meissen) Pochodzący z k. XIX wieku.

Model opracowany w 1743 roku przez Johanna Joachima Kändlera oraz Johanna Friedricha Eberleina dla króla Polski Augusta III. Prezentowany Państwu zegar jest XIX – wiecznym wiernym odtworzeniem i odwzorowaniem oryginału różniącym się od niego drobnymi detalami w dekoracjach plastycznych.

Ogromny, bardzo bogato zdobiony plastycznymi kompozycjami kwiatowymi z licznymi symbolami przedstawionymi w postaci pełnoplastycznych figur.

Prawdziwy unikat, gratka dla kolekcjonerów, wielbicieli historii i sztuki prosze sie przyjrzeć na powiekszonych zdjęciach z jaką szczegółowością oraz detalami został wykonany, mistrzostwo.

Zegar przyścienny, konsolowy. Podstawa osadzona na czterech rocaillowych nóżkach bogato dekorowanych plastyczną dekoracją floralną, całość zdobiona malowanymi kompozycjami kwiatowymi.

Zwieńczony kopułą z alegorią Victorii (Sławy) – bogini zwycięstwa przedstawioną jako siedzącą bosą kobietę dmącą w trąbkę oraz z nutami na kolanach.

Nad tarczą umieszczony pełnoplastyczny biały orzeł w koronie z rozłożonymi skrzydłami. Pod tarczą, w kartuszu – czterodzielny herb o czerwonym tle zawierający symbol Korony – dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie oraz dwa pola z wizerunkiem Pogoni – herbu Litwy.

Na lewym boku u góry dwa pełnoplastyczne, uskrzydlone putta z insygniami królewskimi. Na prawym boku u góry Flora – bogini kwiatów z wiankiem w dłoni.

Po bokach rycerz w złotej zbroi dzierżący w dłoni kielich oraz bosa kobieta z palmą – personifikacja pokoju.

Tarcza emaliowana, z rzymskimi oznaczeniami godzin. Mechanizm metalowy.

Każdy element – zarówno zegar jak i konsola osobno sygnowane kobaltem podszkliwnie skrzyżowanymi mieczami.

Zegar w bardzo dobrym stanie jak na swoje lata.

Opis mechanizmu:

Sygnowany gałązką jodły z szyszką oraz napisem A.G.U. LENZKIRCH. Dodatkowo sygnatura w owalu „AGUL R5”.

Pełna nazwa firmy: Actien-Gesellschaft fur Uhrenfabrikation LENZKIRCH Baden. Zegar niemiecki, renomowany producent zegarów. Mechanizm z numerem seryjnym 1’924’299 rok produkcji 1919.

Napęd sprężynowy, regulator wahadłowy. Wahadło z prętem stalowym, soczewka mosiężna wypełniona ołowiem. Wychwyt Grahama, kotwica z regulowanymi paletami. Zegar zaopatrzono w mechanizm regulacji chodu umożliwiający regulację zegara bez jego zatrzymywania.

Regulator ten znany jest z zegarów francuskich. Tarcza emaliowana z indeksami arabskimi. Mechanizm z pełnymi okrągłymi płytami. Bicie godzin i połówek godz. typu grzebieniowego – system ten umożliwia korygowanie czasu wstecz bez uszkodzenia mechanizmu. Gong jednotonowy wybijający godziny i połówki godzin na dzwonku czaszowym. Zębniki kół frezowane i polerowane. Mechanizm wykonany klasycznie bardzo solidnie. Pomiędzy płytami wybito dodatkowy napis “REPPASSIRT” świadczący o tym, że mechanizm przeszedł po opuszczeniu produkcji dodatkowy przegląd oraz poprawiono w nim jakość wykończenia detali.

Pierwotny mechanizm zegara (najpawdopodobniej uszkodzony lub mało znanej marki) został wymieniony w 1919 roku przez wcześniejszych właścicieli i zamieniony na ten obecny i bardzo renomowany. Wymiana mechanizmu została przeprowadzona profesjonalnie.

Poza swoją znakomitą ekspozycja oraz reprezentacyjnością zegar stanowi znakomitą inwestycję, lokatę kapitału.

 

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas