668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·

Cudowny zegar kominkowy z parą kandelabrów neorokoko

Cudowny zegar kominkowy z parą kandelabrów neorokoko

68 000,00 zł

Dzień dobry,

Mamy przyjemność zaoferować Panu:

Unikatowy zegar kominkowy z parą kandelabrów w stylu neorokoko. Wykonane z brązu złoconego, datowane na ok. 1890 rok.

Charakteryzujące się bogatą, pełną przepychu dekoracją typową dla czarującego stylu rokoko oraz ciepłą i romantyczną symboliką z motywem ptaków w gnieździe.

Zegar w obudowie z brązu, złoconej, na wolutowych nóżkach. Obudowa ażurowa z dekoracjami z motywami małżowin, rocaille’i, akantu, i kwiatów. Korpus kryjący mechanizm – oszklony z przodu i z tyłu. Bogato zdobiony rokokowymi motywami kwiatowymi. U szczytu para ptaków wykonanych z brązu.

Mechanizm zegara wyprodukowany we Francji. Sygnowany jest na płycie mechanizmu „AD. MOUGIN DEUX MEDAILLES” w okręgu z gwiazdą pięcioramienną z numerem seryjnym 5001 wyprodukowany około 1890 roku.

Firma Mougin działała w centrum Paryża przy ulicy Rue des Filles du Calvaire.

 Mechanizm dodatkowo jest sygnowany puncą „Cie DES BRONZES BRUXELES” w owalu co świadczy o tym, że obudowa zegara została odlana w odlewni metali nieżelaznych w Brukseli.

Była to bardzo znana i ceniona odlewnia z którą współpracowało wielu sławnych i znamienitych rzeźbiarzy takich jak: Auguste Rodin, Jef Lambeaux, Julien Dillens, Paul De Vigne, Charles Van der Stappen, Victor Demanet, René Harvent…

Firma Compagnie des Bronzes w całej swojej historii zawsze była w czołówce. Działała 125 lat  (1854-1979) w centrum Brukseli i obecnej dzielnicy Molenbeek.

Na załączonej fotografii odlewnia – dział gdzie cyzelowano odlewy.

Napęd sprężynowy, regulator wahadłowy. Pełne płyty mechanizmu w idealnym stanie bez śladów korozji. Zębniki kół pełne polerowane.

Tarcza mosiężna odlewana z emaliowanymi szyldami indeksów godzinowych rzymskich.

Pole środkowe zdobione motywem nawiązującym do zdobień obudowy zegara.

Mechanizm bicia godzin jednotonowy typu grzebieniowego, system umożliwiający korygowanie czasu wstecz bez uszkodzenia mechanizmu (jednotonowe wybijane na dzwonku czaszowym).

Mechanizm jest zaopatrzony w dodatkowy sygnowany system regulacji umieszczony powyżej liczby XII umożliwiający dokładne ustawienie chodu zegara bez otwierania obudowy ( patent z 1840 roku Louis‐Gabriel Brocot).

Piękne wskazówki stalowe polerowane, niebieszczone (/niebieszczenie/ – ogniowo nakładane tlenkowe pokrycie antykorozyjne).

Wychwyt Brocota niesymetryczny. Wahadło krótkie typowe dla zegarów francuskich z prętem stalowym, soczewka wahadła mosiężna.

Mechanizm wykonany bardzo solidnie nie nosi śladów nadmiernego zużycia czy też niefachowych napraw np. zwężania łożysk.

Kandelabry bardzo ozdobne, pięcioświecowe. Podstawa ażurowa, z motywem akantu, esownic i wolut. Trzon z ażurowy z pięknym i ciepłym motywem ptaka pilnującego jaj w gnieździe. Nad nim rozpostarte ramiona świecznika, utworzone z fantazyjnie wywiniętych akantowych liści, zakończonych wazonowymi tulejkami na ażurowych, pięciopłatkowych talerzykach.

Unikat na rynku antykwarycznym !!!

Wymiary:

Zegar:

Wysokość: 50 cm

Szerokość: 50 cm

Głębokość: 23 cm

 

Kandelabry:

Wysokość: 52 cm

Szerokość: 37 cm

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas