668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·

Figuralny zegar kominkowy w stylu Ludwika XVI.

Figuralny zegar kominkowy w stylu Ludwika XVI.

24 900 zł

Dzień dobry,

 

mamy przyjemność zaoferować Państwu:

 

Figuralny zegar kominkowy w stylu Ludwika XVI. Datowany na ok. 1860 rok.

 

Wykonany z białego marmuru, brązu i brązu złoconego. Charakteryzujący się bogactwem zdobień oraz ciepłym motywem z dwoma czytającymi amorkami.

 

Zegar wsparty na długiej, owalnej podstawie z białego marmuru osadzonej na ośmiu szpulowych, pozłacanych nóżkach. Podstawa dekorowana ażurowymi ozdobami z brązu złoconego, z motywami wiązanek kwiatowych, laurowych gałązek, liści oraz sznurów perełek.

 

W części centralnej tarcza zegara zakryta oszklonymi drzwiczkami obwiedzionymi perełkowaniem.

 

Szczyt zegara ozdobiony parą pełnoplastycznych rzeźb z brązu patynowanego przedstawiających parę amorków czytających książkę. Po bokach stosy książek i zwój wykonany z brązu złoconego.

 

Na książce czytanej przez parę puttów napis w języku francuskim: „La Fontaine L’Avantage de la science” (w jęz. pol. „Korzyści z nauki”). To tytuł jednej z bajek słynnego XVII-sto wiecznego poety Jeana de La Fontaine’a – czołowego przedstawiciela klasycyzmu francuskiego, autora blisko 250 bajek.

 

Na zwoju po prawej stronie zegara napis „Berquin”. Chodzi zapewne o innego znanego autora bajek dla dzieci – Arnauda Berquina (1747 – 1791).

 

Na tarczy i mechanizmie zegara napis „L.Cartier Paris”.

 

Louis-François Cartier (1819 – 1904) był francuskim biznesmenem, jubilerem i zegarmistrzem. W 1847 roku założył znany na całym świecie dom jubilerski Cartier. Był dziadkiem Pierre’a Cartiera, który otworzył Cartier Building w Nowym Jorku i umiędzynarodowił do dziś funkcjonującą markę.

 

Louis był wybitnym jubilerem i pomysłowym zegarmistrzem. Został zauważony przez księżniczkę Matyldę i cesarzową Eugenię , co przyniosło mu uznanie i ochronę zapewnioną przez rodzinę cesarską, co zapoczątkowało jego międzynarodowy sukces.

 

W 1874 roku do rodzinnej firmy wszedł jego syn Alfred . Wzbogacił kolekcję produktów o zegarki Cartier i wkrótce przejął zarządzanie od ojca. Razem byli w stanie przyciągnąć klientów ze wszystkich wielkich arystokratycznych i kosmopolitycznych fortun świata.

 

Zegar unikatowy, ozdobny, zachowany w bardzo dobrym stanie. Wyróżnia go ciepły i wesoły motyw czytających amorków, zachęcający do nauki i wychwalający korzyści z pogłębiania wiedzy.

 

Mechanizm zegara w trakcie przeglądu zegarmistrzowskiego.

 

Wymiary:

 

wysokość: 46 cm

szerokość: 56 cm

głębokość: 16 cm

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas