668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·
EN DE PL RU

Kwadransowy zegar konsolowy XVIII wiek

Kwadransowy zegar konsolowy XVIII wiek

27 900,00 zł

Dzień dobry,

Mamy przyjemność zaoferować Państwu eksponat unikatowy:

XVIII – wieczny, kwadransowy zegar konsolowy (ang.bracket clock). Wyprodukowany około 1780 roku w Anglii lub w Austrii.

Bardzo bogato zdobiony zarówno na zewnątrz jak i w środku – proszę zwrócić uwagę przede wszystkim na srebrzoną aplikację z postacią Świętego Nepomucena czy na bogato grawerowaną tylną płytę mechanizmu!

Zegar w drewnianej, czernionej obudowie. Wsparty na czterech nóżkach w formie orlich skrzydeł i pazurów wykonanych z brązu złoconego. Obudowa przeszklona z czterech stron,  zwieńczona profilowanym daszkiem z bogato dekorowanym w motywy floralne uchwytem. W narożachcztery sterczyny w formie płomieni wykonane z brązu złoconego. Drzwiczki oraz boki obudowy zdobione delikatnymi mosiężnymi ażurami.

Tarcza mosiężna warstwowa, bardzo bogato dekorowana ażurowymiaplikacjami. W górnej części tarczy srebrzona aplikacja z postacią Świętego Nepomucena.  Dookoła głowy świętego znajduje się pięć mosiężnych gwiazd, które symbolizują pięć cnót męczeńskich.

Napęd zegara sprężynowy – 3 sprężyny. Regulator wahadłowy, wychwyt wrzecionowy zwany również szpindlowym lub łopatkowym. Konstrukcja tego typu wychwytów zapoczątkowała okres panowania zegarów mechanicznych. Pełne grube płyty mechanizmu połączone czterema ozdobnie toczonymi filarkami. Cała powierzchnia tylnej płyty pięknie grawerowana motywem roślinnym.

Półmostek kotwicy również bogato grawerowany motywami roślinnymi. Mechanizm wykonano ręcznie bez szablonów i wzorników, można to ustalić ponieważ płyty mechanizmu posiadają ślady trasowania zegarmistrzowskim cyrklem do zazębień.

Podziałka godzin rzymska, grawerowana (!), podziałka minutowa z cyframi arabskimi. Powyżej osi minutowej znajduje się sierpowy otwór w którym widoczne jest szlifowane lustereczko zamontowane do wahadła – dzięki temu widać czy mechanizm pracuje czy też należy go nakręcić (rzadkość!).

Mechanizm bicia godzin i kwadransów typu grzebieniowego wybijający kwadranse i godziny na dwóch dzwonkach czaszowych. Pociągnięcie za sznureczek wiszący pod zegarem uruchamia repetycję (powtórzenie ostatnio wybijanego kwadransa i godziny). Po prawej i lewej stronie Nepomucena znajdują się wskazówki, którymi można wyłączyć bicie na noc. Ponadto mechanizm zegara zaopatrzono w hak służący do zabezpieczenia – blokady wahadła na czas transportu.

Wahadło krótkie, lekkie bez zawieszki z prętem mosiężnym. Soczewka wahadła mosiężna w kształcie gruszki.

Wskazówki stalowe, ażurowe, niebieszczone z motywem roślinnym pięknie wykończone ręcznie z zaokrągleniami powierzchni. (/niebieszczenie/ – ogniowo nakładane pokrycie antykorozyjne). U dołu tarczy ponad godziną 6 znajduje się okienko z widoczną tarczą kalendarza.

Zębniki frezowane i polerowane.  Mechanizm wykonano solidnie i klasycznie (to ważne ponieważ w późniejszym czasie można zauważyć tendencje do oszczędniejszego stosowania materiałów co nie pozostawało bez wpływu na sprawność i długowieczność mechanizmów zegarowych). Nie ma śladów nadmiernego zużycia ani niefachowych napraw (np. klejenie czy zwężanie łożysk nabijakami).

UNIKAT NA RYNKU ANTYKWARYCZNYM

Wymiary:

Wysokość: 50 cm

Szerokość: 29 cm

Głębokość: 17 cm

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas