668 423 304
·
info@antykigabi.pl
·

Zegar konsolowy – figuralny

Zegar konsolowy - figuralny

38 900,00 zł

Potężny porcelanowy zegar konsolowy w stylu Empire. FIGURALNY! Pochodzący 

z XIX wieku, z bardzo bogatą symboliką. Ręcznie malowany!

Bardzo ozdobny – reprezentacyjny, charakteryzujący się wielkimi, pełnoplastycznymi figurami kobiet i puttów. Tak ogromny zegar porcelanowy to prawdziwa rzadkość na rynku antykwarycznym. Prezentowany Państwu zegar robi niesamowite wrażenie szczególnie na żywo.

Pochodzenie: Francja, Paryż;

Zegar konsolowy, przyścienny. Osadzony na prostokątnej podstawie z czterema wolutowymi nóżkami. Podstawa podobnie jak całość malowana ręcznie – licznymi kompozycjami kwiatowymi, złoceniami. Od frontu, wzdłuż podstawy malowany pejzaż oraz pięciu puttów z atrybutami sztuk pięknych– architektura, malarstwo, literatura, rysunek i rzeźba. Wokół podstawy turkusowe perełkowanie.

W polach pod werkiem motywy rolniczo – muzyczne. Wokół werku bogate, ręcznie malowane kompozycje kwiatowe.

Po bokach zegara dwie potężne siedzące antytetycznie figury przedstawiające bose kobiety odziane w luźne tuniki w kwieciste wzory. Prawdopodobnie Mojry trzymające w dłoniach kądziel i wrzeciono – przędące nić życia. Obok kobiet dwie postacie półnagich puttów – jeden z paletą, rysikiem oraz książkami symbolizującymi rysunek, malarstwo i literaturę.

Drugi z piórem i księgą w dłoni oraz z zapisem nutowym u stóp symbolizującymi poezję i muzykę.

Całość zwieńczona wielką turkusową wazą zdobioną złoceniami oraz dwoma miniaturowymi malunkami – od frontu cztery putta w łodzi. Z tyłu kompozycja z motywami muzycznymi, kwiatami nawiązująca do kompozycji spod werku zegara.

Werk metalowy, emaliowany z rzymskim oznaczeniem godzin i arabskim oznaczeniem minut. System bicia godzin i półgodzin. Mechanizm paryski. Szczegółowy opis mechanizmu wkrótce.

Zegar o bardzo bogatej symbolice – zestawienie atrybutów czasu, życia i sztuk pięknych.

Zegar z pewnością wykonany na indywidualne zlecenie.

 

Wymiary:

Szerokość: 87 cm !!!

Wysokość: 67 cm

Głębokość: 22 cm

W czym możemy pomóc?

Jeśli masz pytanie odnośnie jakiegoś antyku zadzwoń do nas. Odpowiemy na każde Twoje pytanie i pomożemy przy wyborze.

Tel: 668 423 304

info@antykigabi.pl Pon – Pt 10:00-17:00

Napisz do nas